TEHOTENSTVO MENÍ ŽENSKÝ HORMONÁLNY PROFIL
a s ním aj telo, imunitné funkcie, črevnú a intímnu mikroflóru a aj to ako sa žena cíti…
Bola si si tak istá, že 9 mesiacov nebudeš robiť nič iné len nakupovať roztomilé dupačky a plánovať detskú izbičku? Čakala si, že si budeš iba zamilovane hladkať bruško a netrpezlivo počítať dni do pôrodu?
TEHOTENSTVO PATRÍ MEDZI JEDNO Z NAJKRÁSNEJŠÍCH OBDOBÍ V ŽIVOTE ŽENY, INTENZÍVNE ZMENY V TELE VŠAK PRINÁŠAJÚ AJ MNOHO NEPRÍJEMNOSTÍ.

Tráviace problémy
Tráviace problémy sú spolu s rannými nevoľnosťami jednou z najčastejších nepríjemností, ktoré tehotné ženy stretávajú. Akoby nestačila zápcha, plynatosť a vetry, môžeš trpieť aj pálením záhy a nadúvaním.

Zápal v intímnej oblasti
Vzhľadom na zmeny v imunitnom systéme, meniace sa hladiny glykogénu a hormónu estrogénu, je výskyt plesňových infekcií obzvlášť častý u tehotných žien. Okrem infekcií na intímnych miestach sa môžu vyskytnúť aj intímne bakteriálne infekcie. Plesňové aj bakteriálne infekcie sú sprevádzané veľmi nepríjemnými príznakmi.
Žiadna z týchto infekcií sama o sebe nepredstavuje vážnu hrozbu pre teba ani pre plod, ale je dobré akúkoľvek infekciu čo najskôr liečiť (alebo ešte lepšie jej predchádzať).

Zápal močového mechúra
Predtým ako si otehotnela, si nikdy nemala infekciu močového mechúra, ale v prvých týždňoch tehotenstva áno? Zmeny v tehotenstve ovplyvňujú okrem intímnej flóry aj črevnú flóru, a teda aj tvoje močové cesty.
Ak intímne infekcie nie sú dôvodom na paniku, sú to práve infekcie močových ciest, ktoré môžu počas tehotenstva spôsobiť viac nepríjemností. Každá infekcia močového mechúra by mala byť čo najskôr liečená, ale ešte lepšie je dbať na prevenciu a snažiť sa infekcii predchádzať.
OKREM VYŠŠIE UVEDENÝCH PROBLÉMOV ŤA MÔŽU V TEHOTENSTVE ZASTIHNÚŤ TIEŽ ZÁPALY ALEBO CHOROBY, KTORÉ VYŽADUJÚ LIEČBU ZA POMOCI ANTIBIOTÍK.
Môže sa stať, že dostaneš bakteriálnu infekciu, ktorú treba liečiť antibiotikami (často ide o infekcie močového mechúra alebo mastitídu po pôrode). Lekár ti predpíše antibiotiká, ktoré sú pre teba a tvoje dieťa bezpečné, ale je na tebe, aby si podporila svoje telo, najmä funkciu čriev. Antibiotiká narúšajú črevnú mikroflóru, čo môže spôsobiť vyššie uvedené problémy a celý rad ďalších.
PRE POHODU V TEHOTENSTVE JE DÔLEŽITÁ STAROSTLIVOSŤ O CELÉ TELO S DÔRAZOM NA ČREVÁ
Som Petra Kordež, výživová poradkyňa a vedúca predajne Carnium Botanicals. Mojím poslaním je pomáhať ľuďom žiť zdravší, uvoľnenejší a energickejší život.
Séria rokov poradenstva klientom ma priviedla k poznaniu, že vždy musíme začať tým, že odhalíme príčinu problému a odstránime ju. Liečením príznakov uhasíme iba aktuálny požiar, ktorý sa však opäť vráti.
Inak tomu nie je ani v tehotenstve.
Ja sama som tiež 2x mama a viem, čo znamená čeliť zmenám, ktoré ťa v tehotenstve postretnú. Tehotenstvo síce nie je choroba, no môže so sebou priniesť celý rad nepríjemných problémov. Nemôžete ich odstrániť všetky, ale môžete ich zmierniť alebo dokonca im zabrániť, ak sa o seba počas tehotenstva budete dobre starať.
V čreve naštartujete silný imunitný systém, regulované trávenie a telo bez zápalov. Ale pýtate sa ma, čo má spoločné črevná mikrobiota so zmenami počas tehotenstva?
Toto všetko vám vysvetlím nižšie…
JEDINEČNÉ HORMONÁLNE A FYZIOLOGICKÉ ZMENY POČAS TEHOTENSTVA
Zmeny v ženskom tele začínajú ihneď po implantácii embrya. Hoci sa v prvých týždňoch tehotenstva zdá, že sa toho veľa nedeje, práve v tomto období telo pracuje na plné obrátky. Okrem iného sa začnú vylučovať hormóny, ktoré sú kľúčové pre zdravé a bezpečné tehotenstvo, neskôr aj pôrod.

Pozitívny tehotenský test
Ihneď po oplodnení vajíčka sa uvoľňuje hormón hCG (ľudský choriový gonadotrphin). To je hormón, vďaka ktorému test ukazuje dve čiarky (ak ste tehotná, samozrejme). Na začiatku tehotenstva je ho v krvi stále viac a jeho hodnoty sa zvyčajne zdvojnásobia každých 72 hodín. Po 12 týždňoch sa jeho vylučovanie ustáli. Vysoká hladina hormónu hCG v prvých týždňoch môže spôsobiť aj časté ranné nevoľnosti.
Ale hormón hCG nie je dôležitý len kvôli výsledku testu. Je tiež zodpovedný za produkciu progesterónu a estrogénu vo vaječníkoch.
ŽENA POČAS JEDNÉHO TEHOTENSTVA VYPRODUKUJE VIAC ESTROGÉNU AKO ZA CELÝ ŽIVOT
Estrogén a progesterón sú hlavné hormóny tehotenstva. Majú rôzne úlohy, ale spoločne majú za úlohu postarať sa o bezpečné a zdravé tehotenstvo, blaho tehotnej ženy a plodu a prípravu tela na pôrod a popôrodné obdobie.

Funkcie estrogénu:
podporuje rast a vývoj orgánov a iných telesných systémov,
stimuluje tvorbu hormónov v nadobličkách plodu,
posilňuje maternicu v reakcii na oxytocín,
rozširuje mliekovody v prsníku.
Funkcie progesterónu:
zabraňuje predčasným kontrakciám stien maternice,
uvoľňuje hladké svaly,
umožňuje telu matky akceptovať a tolerovať telo respektíve DNA dieťaťa.
Estrogén a progesterón však môžu tiež spôsobiť zmeny v črevnom mikrobióme, a tým ovplyvniť zdravie čreva alebo celkovú pohodu.
ZDRAVÝ ČREVNÝ MIKROBIÓM JE DÔLEŽITÝ NIELEN KVÔLI REGULOVANÉMU TRÁVANIU, ALE OVPLYVŇUJE AJ VSTREBÁVANIE ŽIVÍN, IMUNITNÝ SYSTÉM, PRÁCU HORMÓNOV A CELKOVÚ POHODU
Črevá sa najčastejšie spájajú s trávením. Logicky, keďže trávenie potravy je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré má.
Ale milióny baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vašom čreve, majú celý rad ďalších povinností, ktoré ovplyvňujú tvoje zdravie a pohodu počas tehotenstva:
syntéza a regulácia hormónov a neurotransmiterov (obzvlášť dôležité pre reguláciu estrogénu);
vstrebávanie makro a mikroživín;
posilnenie imunitného systému;
produkcia a skladovanie serotonínu, hormónu šťastia;
vstrebávanie vitamínu D3;
regulácia črevnej a intímnej mikroflóry, ktorá pôsobí preventívne proti pošvovým zápalom a
regulácia cholesterolu, ktorá je dôležitá pri udržiavaní rovnováhy medzi estrogénom a progesterónom.
STAROSTLIVOSŤ O ROVNOVÁHU V ČREVE JE OBZVLÁŠŤ DÔLEŽITÁ V TEHOTENSTVE

O dôležitosti zdravých čriev v tehotenstve hovorí aj Ana Zrimšek - odborníčka v oblasti výživy žien v tehotenstve a popôrodnom období a je tvorkyňou instagramového profilu @prehranazadva (Ana je zo Slovinska).
„Zdravie čriev je u tehotných žien mimoriadne dôležité. Okrem toho, že ide o zdravé črevo a mikrobióm, ktorý v ňom sídli, úzko súvisí so silou imunitného systému, no ovplyvňuje aj priebeh tehotenstva. Nedostatočný pomer „dobrých“ a „zlých“ baktérií zvyšuje riziko:
- predčasného pôrodu,
- rozvoja preeklampsie,
- gestačného diabetesu a
- nadmerného prírastku hmotnosti počas tehotenstva.
Baktérie v našom tráviacom trakte ovplyvňujú aj vstrebávanie živín, ktorých potreby sa v tehotenstve vďaka starostlivosti o plod ešte zvyšujú.
MIKROBIÓM MATKY OVPLYVŇUJE AJ MIKROBIÓM DIEŤAŤA
“Mikrobióm matky okrem ovplyvnenia priebehu tehotenstva ovplyvňuje aj mikrobióm bábätka. Na rozdiel od doterajších názorov, že maternica bola považovaná za sterilnú a dieťatko sa prvýkrát dostalo do kontaktu s baktériami počas pôrodu, vedci zistili, že mikrobióm bábätka sa vytvorí už počas tehotenstva. Správny vývoj mikrobiómu dieťaťa okrem zdravia ovplyvňuje aj jeho náchylnosť k alergiám a kožným problémom.“
AKO SA MÔŽU TEHOTNÉ ŽENY POSTARAŤ O ZDRAVÝ ČREVNÝ MIKROBIÓM?
„Najväčší vplyv na zdravie čriev má strava. Je dôležité vyhýbať sa spracovaným potravinám, vyprážaným jedlám, potravinám bohatým na cukor a samozrejme alkoholu.
Zahrňte čo najviac potravín bohatých na:
rozpustnú vlákninu (ovos, banány, brokolica, mrkva,...);
probiotiká (kefír, jogurt, fermentovaná nakladaná zelenina);
prebiotiká (menej zrelé banány, cesnak, špargľa, cibuľa, strukoviny).

Okrem toho môžete svoje črevá podporiť užívaním probiotík.
„Konzumácia mikrobiologických kultúr (probiotík) v tehotenstve je bezpečná a pre mnohé pozitívne účinky aj odporúčaná. Keďže zdravé črevá ovplyvňujú aj plodnosť mužov a žien a kvalitu mlieka, konzumácia je odporúčaná a bezpečná aj počas tehotenstva a dojčenia,“ dodáva Ana.
VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O NATAL BIOTIC KAPSULÁCH
Natal Biotic je zmes mikrobiologických kultúr a extraktu zo zeleného kiwi, ktorá podporuje zdravie a pohodu počas tehotenstva a v období po pôrode.
V Natal Biotic sme namiešali 6 starostlivo vybraných kmeňov, ktoré obzvlášť podporujú zdravie žien počas tohto nádherného, no citlivého obdobia. Regulujú črevnú a intímnu mikroflóru a podporujú zdravé trávenie a dobré vstrebávanie živín.

Dávkovanie:
Užívajte 1 kapsulu denne. Odporúčame jesť večer, pol hodinu alebo hodinu po večeri, nie na úplne prázdny alebo úplne plný žalúdok.
Skladovanie:
Výrobok skladujte na suchom a chladnom mieste a nevystavujte ho priamemu svetlu a teplu.
Balenie:
30 kapsúl v balení.
Upozornenie:
Neprekračujte odporúčané denné množstvo. Uchovávajte mimo dosahu detí. Výrobok skladujte na suchom a chladnom mieste a nevystavujte priamemu svetlu a teplu. Výživový doplnok nie je náhradou vyváženej a pestrej stravy. Po otvorení obal pevne uzavrite.
AKO SÚ TIETO ZLOŽKY PRISPÔSOBENÉ A PROSPEŠNÉ HLAVNE PRE TEHOTNÉ ŽENY A MAMIČKY PO PÔRODE?
ACTAZINE - EXTRAKT ZO ZELENÉHO KIWI
Actazine je extrakt zo zeleného novozélandského kiwi, ktorý pomáha kolonizovať mikrobiálne kultúry. Skladá sa z prebiotík (potrava pre probiotiká), polyfenolov, unikátneho enzýmu kiwi zvaného aktinidín a nerozpustnej vlákniny.
Dodáva tráviacemu systému živiny, ktoré napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu a tým pomáhajú predchádzať zápche. Keďže obsahuje prebiotiká, polyfenoly a nerozpustnú vlákninu, je potravou pre mikrobiologické kultúry, čím zlepšuje črevnú flóru a pomer dobrých a zlých baktérií.
Jeho unikátny enzým aktinidín pôsobí v hornom tráviacom trakte, pomáha rozkladať niektoré bielkoviny a tým zmierňuje pocit preplneného žalúdka.

PROBIOTICKÝ KMNEŇ LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS
Ide o nepatogénnu grampozitívnu baktériu, ktorá vykonáva mliečnu fermentáciu. Prirodzene sa nachádza v ústach, tráviacom trakte a vagíne. L. acidophilus je dôležitým článkom v normálnej vaginálnej flóre. Jej sliznica obsahuje veľké zásoby glykogénu, ktorý odlupovaním buniek prechádza do pošvy. L. acidophilus na druhej strane rozkladá glykogén a tvorí kyselinu mliečnu prostredníctvom procesu mliečnej fermentácie.
Kyselina mliečna sa rozkladá na dve časti, laktát a protón vodíka, čím sa vnútro pošvy stáva kyslým. Kyslé prostredie pôsobí baktericídne a tým predchádza infekciám. To nie je všetko! Pôsobí protiplesňovo aj na druh Candida albicans.
Tento kmeň je nepostrádateľný pre všetky ženy, pretože okrem vyššie uvedených vlastností pomáha udržiavať aj zdravú hladinu cholesterolu, v tenkom čreve produkuje látky, ktoré ničia patogénne mikróby a stimuluje tvorbu vitamínu K.
BIFIDOBACTERIUM INFANTIS
Bifidobacterium infants je dedičný kmeň, ktorý sa často prenáša z matky na dieťa počas pôrodu. Akonáhle sa usadí v čreve, pomáha kultivovať prostredie, kde môžu rásť a žiť ďalšie prospešné baktérie.
Pomáha udržiavať zdravý tráviaci trakt, znižuje nadúvanie a uvoľňuje napätie v bruchu. Okrem toho spolupracuje s ďalšími baktériami v črevách a pomáha získať energiu z nestráviteľných živín. Nachádza sa aj v ústnej dutine.
PROBIOTICKÝ KMEŇ LACTOBACILLUS PLANTARUM
Lactobacillus plantarum trávi v žalúdku veľmi dlhý čas a plní tam množstvo funkcií, ktoré pomáhajú regulovať imunitu a kontrolovať zápaly v čreve. Posilňuje črevnú výstelku tým, že odpudzuje potenciálne patogény, ktoré by ju mohli ohroziť a napadnúť tak krvný obeh. Priaznivý účinok tejto baktérie na črevnú výstelku je asi jej najväčšou prednosťou, pretože znižuje priepustnosť čriev.
Tento priateľský kmeň má nezvyčajnú schopnosť absorbovať a udržiavať hladinu dôležitých živín, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty.
PROBIOTICKÝ KMEŇ LACTOBACILLUS FERMENTUM
Ukázalo sa, že L. fermentum znižuje závažnosť infekcií trýviacehu traktu a horných dýchacích ciest. Konzumácia bakteriálneho kmeňa L. fermentum počas šesťmesačného obdobia viedla k zníženiu výskytu infekcií v tráviacom trakte o 46 %, respiračných infekcií o 27 % a všetkých infekcií o 30 %.L. fermentum patrí medzi prospešné kmene pridávané do špeciálnych menštruačných tampónov bohatých na mikrobiologické kultúry. Priaznivo pôsobí aj na podráždenú, poškodenú či podráždenú pokožku.
PROBIOTICKÝ KMEŇ LACTOBACILLUS RHAMNOSUS
L. rhamnosus znižuje možnosť infekcie horných dýchacích ciest. V prípade akútnej gastroenteritídy sa kmene L. rhamnosus používajú na liečbu hnačky. Pomáha pri zápaloch „ženských oblastí“.
PROBIOTICKÝ LACTOBACILLUS REUTERI
Lactobacillus reuteri pomáha pri hnačkách spôsobených užívaním antibiotík. Podporuje zdravie zubov tým, že zabíja baktérie Streptococcus mutans, ktoré sú zodpovedné za zubný kaz. Podporuje tiež zdravie ďasien a podieľa sa na znížení zápalu ďasien. Pomáha predchádzať mnohým bežným infekciám, ktoré nás ohrozujú v každodennom živote.
ŠPECIÁLNA PONUKA

1x Natal Biotic

2x Natal Biotic -20% lacnejšie

ZDRAVÉ TEHOTENSTVO
-20% lacnejšie



Darček k nákupu: E-kniha zdarma
Pri nákupe kapsúl Natal Biotic Vám darujeme e-knihu o výžive a zdraví čriev v tehotenstve, ktorá vznikla v spolupráci s Annou Zrimšek, odborníčkou na výživu žien pred, počas a po tehotenstve.
Na viac ako 60 stranách nájdete informácie o zmenách, ktoré počas tehotenstva prebiehajú, o stravovaní a vhodnom výbere potravín, všetko o kalorických potrebách v tomto období ako aj informácie a tipy na starostlivosť o zdravú črevnú mikroflóru.
Po nákupe obdržíte e-book na Vašu e-mailovú adresu.
